تفاوتهای ما و ایشان (16) - در پوستین خلق!

در دوران مدرسه وقتی برای اولین بار معنای  عبارت "در پوستین خلق افتادن" را شنیدم، خیلی تعجب کردم چرا که "تجسس کردن" بیشتر از "غیبت کردن" با این عبارت همخوانی داشت. امروز اما بعد از گذشت سالیانی برایم چندان تفاوت نمی کند که کدام معنا به آن عبارت برازنده تر است چرا که به تجربه دریافته ام که تجسس مقدمه بلافصل  "در پوستین خلق افتادن" است. چه بسا که مراد قدیمیان هم چیزی میان این دو مفهوم بوده و در گذر زمان به معنای غیبت ترجمه و تفسیر شده است که صد البته حق کشف من نیز محفوظ است.

همواره دیده ام افراد هر چه بیکارترند بیشتر به معاشرت ها در دل گروهی کوچک دل می بندند و پس از چندی و پس از آشنایی های مقدماتی، که لازمه هر ارتباط و دوستی سالمی است، در اثر افراط در معاشرت و از فرط کسالت و برای خالی نبودن عریضه سرک کشیدن ها در احوالات شخصیه جمع دوستان شروع شده  و هر روز حرف و  صحبت و نقلی جهت خنده و مطایبه اما به بهانه دلسوزی و " دوست برای چه خوب است؟" و از این حدیثهای مکرر که دانید و دانم.
 و این نه از جهت ژن و خون و نژاد است که هر ملتی اگر به درجه ایی از بیکاری و افراط  در معاشرت برسد چه بسا ما را فرسنگها پشت سر خود جا خواهند گذاشت که به چشم دیده ام تکرار این پدیده  را در میان اقوام و ملل مختلف که همه در یک خصوصیت مشترک بودند " بیکاری " و "نزدیک شدن" بیش از اندازه!
ما اگرچه همواره به جمع  گرم خانواده های ایرانی بالیده ایم و سالهاست که غربیان را جهت تنهاییشان ریشخند میکنیم اما از یاد نمی بریم که کمتر خانواده ایی را دیده ایم  که در آن عمو و عمه و خاله و دایی جان به کار قهر و آشتی ها و کینه های قبیله ایی و چندین و چند ساله مشغول نباشند و مراسم های عزا و عروسی محلی برای صف بندی ها و جبهه های متحدین و متفقین نبوده باشد. که درجلو سلام و خوش و بش ها بوده است و در خفا به آناتومی خواهر و مادر یکدیگر مشغول بوده اند. و همواره در محفلی از سر کسالت بیصبرانه برخاستن دوستی را انتظار کشیده ایم تا دل سیری کمپلکس های شخصیتش را با باقیمانده جمع یاران به گفتگو و آنالیز بنشینیم.
فراموش نباید کنیم که تنهایی امروزه غربیان هر علتی که داشته باشد، خوب و  یا که بد، یک فایده بزرگ داشته است و آن اینکه کمتر سوژه ایی برای در پوستین افتادن باقی گذاشته است. پس گشته اند به دنبال سرگرمیهای بهتر و مفید تر و هر کس پی زندگی و کار خود رفته است. البته عده ایی هم با دریافت نیاز بخشی ازمردم به فضولی کردن، داوطلبانه این مسئولیت خطیر را به عهده گرفته اند و شبانه روز به کمین خانه هایی نشسته اند که صاحبان به ظاهر ناراضی آنها در قرادادی نانوشته با این فضولباشیها خوراکی قابل قبول برای خلق الله فراهم می کنند و از این راه ثروتی به هم زده اند و اینگونه است که جهانی را از در پوستین همسایه افتادن خلاص کرده اند.
هموطن غربت نشین عزیز با کمال میل مایلم اشتراک یکی از این مجلات را به شما اهدا کنم، پس لطفاً از پوستین من خارج شوید!

/ 3 نظر / 90 بازدید
کورش-وفادار دلشکسته

سلام ...يه سرپيش من بيا..پشيمون نميشي! اين صرفاً يک دعوته از شما برای ديدن وبلاگم اميدوارم ناراحت نشده باشيد..

طاها بذری

این حس تجسس در کار دیگران بعضی اوقات واقعن گند می زند به همه چیز. حریم خصوصی معنای خویش را از دست می دهد. عوامل اَش را کامل نمی دانم، اما همین بیکاری که می گویی یکی از آن هاست. دیگری را هم فکر می کنم در ذات فضول آدمی باید جست. سومی به گمانم می تواند خاصیت طمع فرد مورد تجسس واقع شده در بعضی موارد هم باشد.

پرهام

آخه مساله اینه که قبول نمی کنند!! و من واقعا نمی فهمم که چه اجباریه که یه موضوعی رو که می دونند انکار کنند! همیشه اغلب انسانها از همین داستانها شکایت دارند اما تا حرف اینجا و یه کشور دیگه میشه میگن ایرانی‌ها خیلییییی خانواده دوست هستند. خانواده‌ها خیلی هوای همدیگه رو دارند و ..!!!