تفاوتهای ما و ایشان (17) همجنسگرایی
ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ مهر ۱۳٩٠  

رفتارها و هنجارهای همجنسگرایانه چند دهه ایی میشه که در شهرهای بزرگ آمریکا نه تنها تحمل میشوند که پذیرفته شده و رسمیت یافته اند.همجنسگراها غالباً به طور علنی تمایلات خود را اعلام میکنند و این اواخر هم ارتش آمریکا که اعلان علنی تمایلات همجنسگرایانه پرسنل در آن ممنوع بود به رفع این منع قانونی اقدام کرد.

چیزی که جالبه اینه که هنوز بسیاری از ناسزاهایی که به نوعی اشاره به مساله همجنسگرایی داره بسیار رایجه ولی اگر از شخص گوینده سوال شود که آیا واقعا از بیان اون ناسزا منظورش تقبیح عمل همجنسگرایی بوده معمولا جواب منفی خواهد بود و چه بسا فرد مورد نظر دوستان بسیاری با تمایلات مزبور داشته باشد بدون آنکه در لحظه بیان ناسزا به آنها در پس ذهن نیم نگاهی داشته باشد. این پدیده شاید در فرهنگ خودمان در مورد برخی ناسزاها وجود داشته باشد.

مساله ایی دیگر در آمریکا که بر خلاف ایران بسیار رایجه ارتباط خودکار بعضی مفاهیم، رنگها، رفتارها، فیلمها ، موسیقی ها و غیره با پدیده همجنسگرایی است. دایره این مصادیق گهگداری اونقدر وسیع میشه که افرادی با فرهنگ متفاوت بدون اونکه متوجه باشند مرتکب عملی میشوند یا سخنی رو به لب میارند که فهرست مذکور رو به یاد شنونده میاورد. البته تمسخر و داغ و درفشی در کار نیست و فقط افراد بر اساس ترجیح فردی ممکنه مایل نباشند که با سیگنال غلط فرستادن باعث گمراهی شنونده شوند. 

در ایران اما هنوز این پدیده نه از طرف دولت که از طرف ملت هم به رسمیت شناخته نشده و یا حتی تحمل هم نمیشود البته با یک استثنا و آن اینکه در فرهنگ ایران این پدیده موقعی زشت مینماید که فرد در رابطه مذکور مفعول باشد که درغیر اینصورت چه بسا افرادی با افتخار به نفش فاعل خود اشاره میکنند.اگر چه در زمینه پذیرش همجنسگرایان ایرانیان شباهتی به مردم آمریکا ندارند  ولی در عوض در انجام کارهایی که از نظر مردم آمریکا نشاندهنده تمایل همجنسگرایانه فرد است گوی سبقت را ربوده اند.

 این مساله تنها به بوسیدن و نزدیکی بیش از حد همجنسها و یا گرفتن دست محدود نمیشود. بسیاری ار موزیکهایی که قشر عظیم جوانهای ایرانی سالیان سال با علاقه فراوان گوش داده اند و یا لباسها  و مدل موهایی که  امروزه در ایران رایج است از این دسته اند. گذاری در نوشته های بسیاری از دوستان ساکن ایران در فیس بوک لبخند را از این همه تفاوت فرهنگی به لبان انسان میاورد. بسیاری اوقات پیامهای محبت آمیزی دوستان از طریق ایمیل و تلفن انسان را به تاملی دوباره در تمایلات جنسی خود و یا دوست گرامی می اندازد. همچون بیان سایر تفاوتها ایندفعه هم قصد قضاوت و ارزشگذاری نبود که در این زمینه به اندازه کافی همگی ید طولایی داریم.


کلمات کلیدی: همجنسگرایی ،کلمات کلیدی: آمریکا ،کلمات کلیدی: ایران ،کلمات کلیدی: فرهنگ
لینک دائم لینک دائم   لینک دائم نظر شما ()   لینک دائم نویسنده: سینا     مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin