تفاوتهای ما و ایشان (4) -آداب میهمانی
ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ اسفند ۱۳۸٦  

 

 

در این سرزمین اگرچه تعدد خانه های تک ساکن ٬تنهایی آدمها را بیشتر به رخ میکشد اما سادگی آداب مهمانیها و جشنهای دوستانه  فرصتهای بیشتری را برای گردهمایی با دوستان فراهم میکند.از آزادیهای فرهنگی که بگذریم مسایل اقتصادی از جمله ارزانی ونحوه توزیع و عرضه مواد غذایی مهمترین عاملی است که برگزاری میهمانیها را آسان مینماید. با صرف هزینه ایی معادل یک بیستم تا یک سی ام درآمد متوسط خانواده آمریکایی میتوانید بیست گرسنه را طعام و اشربه دهید و شبی را با دوستان خوش بگذرانید. اگر بنیه مالی شما اجازه صرف این مبلغ را نمیدهد تنها نیاز به یک ایمیل آدرس و محل سکونتی حدود 80 متر مربع دارید تا با دعوت از همین تعداد از دوستانتان از اونها بخواهید که هر کس با آوردن غذا و نوشیدنی به میزان مصرف شخصی اش آن شب را با شما و دوستانتان سپری کند.

دعوت بسته به میزان صمیمیتی که با مهمانان دارید باید بین دو تا یک هفته پیش از مهمانی ارسال شود یعنی پیش از آنکه افراد برای تعطیلات هفته بعد خود برنامه ریزی کرده باشند.این مساله در فصل بهار و تابستان اهمیت بیشتری دارد که افراد در بسیاری موارد با همزمانی میهمانی و جشنها مواجه هستند. به این تریب شما هم زمان کافی خواهید داشت که با اطلاع از تعداد مدعوین تدارکات لازم را ببینید.وب سایتهایی مجانی هم جهت دعوت از مهمانان وجود داره که میتوانید در فرم مربوطه زمان و مکان مهمانی را همراه با متن دعوت به افراد ارسال کنید. مدعوین با انتخاب گزینه مورد نظر حضور و یا عدم حضورشون را اعلام میکنند. مزیت این وب سایتها این است که به مدعوین اجازه میدهند که با مراجعه به لینک مربوطه اطلاع کسب کنند که چه اشخاصی تا به این لحظه شرکتشان را اعلام کرده اند.

 اگر به هر دلیل مایل نیستید که از فضای خانه به عنوان محل مهمانی استفاده کنید میتوانید مهمانی را بنا به زمان سال و وضعیت هوا در فضای باز خانه یا مجتمع مسکونی ،کنار استخر برگزار کنید که در اینصورت افراد لباس مناسب شنا را هم به همراه خواهند آورد. البته برخلاف تصور،از آنجا که ازاعمال و  صحنه های اروتیک خبری نیست ، لازم نیست تا روز مهمانی در باشگاه بدنسازی محله تون اعتکاف کنید. متداول است که شما به عنوان میزبان یک نوع غذا،دسر و یا نوشیدنی را به تعداد چند نفر تهیه کنید. لازم نیست که نگران نداشتن مبل و صندلی باشید که اصولا فرض بر نشستن افراد نیست و میهمانان تا انتهای میهمانی سرپا خواهند بود. معمولا کسانی که مایل به نشستن باشند روی چند صندلی موجود و یا یک گوشه ایی روی زمین خواهند نشست.ولی حتما به میزی هر چند کوچک جهت سرو غذا نیاز خواهید داشت. از آنجا که آمریکاییها مانند بسیاری از مردمان مغرب زمین از دوران کودکی برای نشستن به صورت چهارزانو آموزش دیده نشده اند، نشستن در این موقعیت بسیار برایشان مشقت بار است. هرگز از آنها نخواهید که مرتکب این عمل شوند که چه بسا همانند داستان لک لک و روباه در بازدید از خانه اشان شما را  مجبور به عمل شنیعی کنند!

 

  معمولا مهمانیهای شب بین ساعت شش تا هفت شب آغاز میشوند.سر و کله مهمانان معمولا از ده دقیقه تا نیم ساعت بعد از زمانی که شما به عنوان آغاز مهمانی اعلام کرده اید پیدا میشود. سرو غذا هم معولابین ساعت هفت وتا هشت شب صورت میگیرد.نگران ساعت پایان مهمانی نباشید که مهمانان حتی اگر بخواهید بیشتر از ساعت 11 (حداکثر 12) نخواهند ماند.البته فراموش نباید کرد  که در اینگونه میهمانیها از فضای خانه شما استفاده حداکثر وبهینه میشود یعنی افراد بنا به تمایلشان بصورت چندنفره از اتاق خواب گرفته تا بالکن و پاسیو خانه شما مشغول گفتگو خواهند بود پس شاید بد نباشه که آخر شب پس از ترک همه میهمانان درون کمد یا زیر تخت رو سرکشی مختصری کنید تا کسی خوابش نبرده باشه.بر خلاف اکثر مهمانیهای ایرانی در اینجا از رقص در میهمانی خبری نیست که اینجا ترجیح میدهند برای هرکار و هر چیزی، جا و مکانی داشته باشند و اگر شما و چند نفری از دوستان ایرانیتان به سبک عادت مالوف تصمیم به انجام حرکات موزون بگیرید با تعجب و تحسین حضاری که با چشمانی گرد نظاره گر شما هستند مواجه خواهید شد و بعید نیست که ازشما و دوستانتان برای میهمانی دیگری جهت سرگرم کردن حضار دعوت شود!

 اگر به میهمانی دعوت شده اید معمولا نباید انتظار باز شدن درب خانه توسط میزبان را داشته باشید که به علت ازدحام معمولا صدای دق الباب شما به گوش کسی نمیرسد.دستگیره را بچرخانید و خود وارد منزل شوید که این امری بسیار متداول است.اگر غیر از میزبان افراد زیادی را نمیشناسید، از لابلای جمعیت میزبان را پیدا کرده و با دادن اغذیه و اشربه ایی که خریده اید حضور خود را اعلام کنید. او هم پس از احوال پرسی احتمالا شما را به یک نفر از میهمانان معرفی کرده و خود ناپدید خواهد شد. نباید انتظار داشتته باشید که از صدر تا ذیل مهمانی را به شما معرفی کنند.

 در قریب به نود درصد مهمانیهای دوستانه و خانوادگی نحوه لباس پوشیدن بسیار معمولی است و پوشیدن لباس روزمره نه تنها که عجیب نیست که بسیار متداول مینماید. اصولا اگر میزبان حداقل خاصی برای نحوه لباس پوشیدن اعلام نکند فرض بر پوشیدن لباسی کاملا عادی است(شلوار جین،تی شرت یا پیراهن). اگرلباس نیمه رسمی به عنوان حداقل اعلام شده باشد ،برای آقایان شلوار پارچه ایی و کفش غیر ورزشی کفایت میکند(نه بیشتر ونه کمتر) برای خانمها هم اگر چه هر چه بپوشند با اندازه کافی مورد تحسین واقع خواهند شد ولی پوشیدن جین و کفش ورزشی ممکن است خیلی توی ذوق زن باشه. آقایان اگر مطمئن باشند که کت نپوشیده اند، بستن کراوات فاجعه نیست، فقط ممکن است قدری معذب باشند ولی اگر کت راهم به آن اضافه کنید چیزی شبیه فاجعه است( البته قدری هم اغراق میکنم).

 

معمولا کمتر( در حد صفر) پیش میاد که در میهمانیهای دوستانه لباس رسمی( کت وشلوارو کراوات) به عنوان حداقل لباس مورد نیاز تعیین شده باشد ولی معمولا در میهمانیهای اداری-حرفه ایی  و سمینارهای و کنگره های حرفه ایی (ونه دانشجویی) حتی در صورت عدم اعلام فرض بر پوشیدن لباس رسمی ( کت و شلوار و کراوات ) است.  مهمانیهای اداری و حرفه ایی بر خلاف میهمانیهای دوستانه و  بسته به حضور و یا عدم حضور همسرانِ ( شریکان) افراد، دارای تشریفات و آداب و رسوم خاصی است که در اینجا مجال به پرداختن آن نیست.

مواردی که اینجا ذکر شد بیشتر در مورد میهمانیهای دوستانه قشر متوسط  و نسبتا جوان بود ،که اگر قرار به بیان انواع میهمانیها باشد نه در توان من است و نه در حوصله وبلاگ.تنها برای اینکه تا حدودی این مطلب را کاملتر کرده باشم به  برخی از انواع مناسبتهای  دوستانه و غیر دوستانه(خانوادگی) اشاره میکنم:

تولد: میهمانیهای تولد برای کودکان ظهرها وبه صرف ناهار برگزار میشود و از بزرگترها به جز بستگان درجه یک چندان خبری نیست.در مورد جوانترها میهمانیهای تولد بیشتر در رستوران به صرف شام و با حضور جمع محدودی از دوستان برگزار میشود و از بستگان درجه یک خبری نیست ! معمولا کیک تولد توسط گارسونهای رستوران سرو شده و همگی گارسونها با هم دور میز جمع شده شعر تولدت مبارک را خوانده پس از اتمام آن فرد میزبان شمعها را خاموش کرده، آنها هم  دست میزنند و به سرعت متواری میشوند.معمولا این میهمانی تا ساعت 9 شب ادامه خواهد داشت و پس از آن به همراه تعداد بیشتر یا کمتری از دوستان به کلوب رقص میروند و تا ساعت 1 تا 2 بامداد در آنجا خواهند بود.البته قسمت رستوران برخی مواقع در خانه میزبان برگزار میشود.صرف دعوت از شما به معنای اجبار در خرید هدیه نبوده و معمولا منحصر به دوستان نزدیک میزبان میشود. از آنجاییکه هزینه شام رستوران هر شخص به عهده خودش است، فرد میزبان از اینکه حاضر شدید در شب تولدش کنار او باشید از شما به اندازه کافی قدردان خواهد بود.

گارسن ها در حال خواندن تولد مبارک

هالویین: شب سی و یکم اکتبر هر سال به جشن هالویین اختصاص دارد. در این شب معولا افراد با تهیه و پوشیدن لباس عجیب و غریبی به همراه دوستانشان به کلوب رقص میروند. اگر چه فرض بر پوشیدن لباسهای ترسناک میباشد ولی منحصر به آن نبوده و ابتکارات و خلاقیت هم دستمایه خوبی برای انتخاب لباس است.

 روز شکرگزاری و کریسمس: چهارمین پنجشنبه نوامبر هر سال روز شکز گزاری و بیست و چهارم دسامبر شب قبل از کریسمس است. اگر خانواده ایی ندارید در این دو روز بهتراست میهمانی نداده و کسی را دعوت نکنید که در غیر اینصورت هیچکس به خانه شما نخواهد آمد چون همه در کنار خانواده هایشان خواهند بود. مگر افرادی که مثل شما بی کس و کار باشند.اگر به مهمانی خانوادگی کسی دعوت شدید (با کله) بروید چون هیج جای دیگه برای وقت گذزاندن یافت نخواهید کرد.لازم به ذکر است این دو روز تنها روزهایی در آمریکا هستند که کلیه اماکن تعطیل هستند حتی رستورانها و فروشگاههای بزرگ زنجیره ایی شبانه روزی.

جشن شب سال نو: هر چه افراد مایلند روز شکرگزاری و کریسمس را در کنار خانواده بگذارنند برعکس در شب سال نو(سی ویکم دسامبر) کوچکترین تمایلی برای دیدن خانواده نداشته و ترجیح میدهند که جشن سال نو و تحویل سال را با همسر و یا شریکشان (البته نه از نوع تجاریش) بگذارنند. معمولا کمتر کسی مایل است در این شب مجرد باشد.افراد جهت میهمانی معمولا کلوپهای رقص را ترجیح میدهند. در میدان تایمز نیویورک وخیابان  استریپ درلاس وگاس علاوه بر کلوپها صدها هزار نفر از مردم  این شب را در خیابان و فضای باز جشن میگیرند.

 شب سال نو در لاس وگاس

 در این شب متداول است افراد کلاههای بوقی بر سر گذاشته و در نوشیدن افراط میکنند. تحویل سال همه ساله در ساعت دوازده شب با شمارش معکوس صورت میگیرد و با همراه بوسه های آتشین سال تحویل میشود.


کلمات کلیدی: فرهنگ ،کلمات کلیدی: آمریکا
لینک دائم لینک دائم   لینک دائم نظر شما ()   لینک دائم نویسنده: سینا     مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin