تقدیم به دوستان دمکرات!
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٥  

به جای کلمه ((ملت ایران )) کلمه (( ما)) را گذاشته مطالعه بفرمایید.

گرینویچ - جمعه 10 نوامبر 2006 - 19 آبان 1385

آیت الله خامنه ای: شکست جمهوریخواهان پیروزی ملت ایران بود

                                     

پیروزی دموکراتها در انتخابات میاندوره ای مجلسین سنا و نمایندگان آمریکا که بر تسلط آنان بر قوه مققنه ایالات متحده انجامید، هنوز واکنش رسمی از سوی دولت ایران به همراه نداشته اما مقامات بلندپایه این کشور به اظهارنظر درباره آن پرداخته اند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، شکست حزب حاکم جمهوریخواه در انتخابات را "پیروزی بارز ملت ایران" خوانده، چراکه به گفته وی، سیاستهای "خصمانه و جنگ‌ طلبانه" دولت آمریکا "همواره بر ضد ملت ایران بوده است".

وی طی سخنرانی در شهر دامغان، شکست جمهوریخواهان را، "عدم ‌مقبولیت سیاستهای جنگ‌ طلبانه آمریکا در داخل این کشور" قلمداد کرده و گفته: "این مسئله یک حادثه صرفاً داخلی آمریکا نیست بلکه شکست سیاستهای جنگ‌ طلبانه بوش در دنیاست".

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران نیز نتیجه انتخابات اخیر مجلسین آمریکا را نشان ‌دهنده نارضایتی مردم این کشور و به تنگ آمدنشان از سیاستهای دولت آمریکا دانسته و گفته: "اکثریت مردم آمریکا از بازیهای دولتشان خسته شده ‌اند".

محمد امامی کاشانی، خطیب جمعه تهران نیز گفته است: "در حزب جمهوریخواه بوش گوشها کر بود و صداها را نمی ‌شنید، آنها نه صدای دنیا را می ‌شنیدند و نه صدای مردم آمریکا را، در نهایت این بی ‌اعتناییها کار خود را کرد و حتی یک مشت الفاظ دروغین آنها مثل دموکراسی، مقابله با تروریسم و مقابله با نا امنی هم کاری برایشان نکرد".

وی در عین حال به حزب دموکرات آمریکا نیز هشدار داد که اگر بخواهد عملکردی مشابه حزب جمهوریخواه داشته باشد به سرنوشت این حزب نیز دچار خواهد شد.

آقای امامی کاشانی که عضو مجلس خبرگان و شورای نگهبان قانون اساسی ایران است، دولت جمهوریخواه جورج بوش در آمریکا را به دوگانگی در سیاست خود متهم کرده و گفته: "این دولت تا حلقوم اسرائیل را به سلاح هسته‌ ای مجهز کرد اما با فناوری هسته‌ ای ایران این طور مخالفت کرد، این دوگانگی و این نوع مسائل است که امروز حیثیت جمهوریخواهان را لکه ‌دار کرده و باعث شده مردم آمریکا هم ضربه بخورند؛ البته کناررفتن جمهوریخواهان یک مقدار حیثیت آمریکا را رو آورد اما باید دید بعد از این چه کار خواهند کرد".

علی لاریجانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران نخستین مقام بلندپایه ایرانی بود که در پی انتشار نتایج اولیه انتخابات میاندوره ای آمریکا به اظهارنظر درباره آن پرداخت و پیش بینی کرد که پیروزی دموکراتها در این انتخابات بر تئوری اقدامات پیشدستانه دولت آمریکا اثر خواهد ‌گذاشت.

وی که مسئولیت پرونده اتمی ایران را عهده دار است روز پنجشنبه (نهم نوامبر) طی نشستی خبری در تهران گفت که در مسئله هسته ای ایران برخی دموکراتها موضع "عقلانی ‌تری" دارند، هرچند بین آنها هم بر سر این مسئله دسته‌ بندیهایی وجود دارد.

به عقیده آقای لاریجانی، دموکراتها منفعت خود را در درگیری بیشتر با ایران نمی ‌بینند و "بزرگنمایی" مسئله هسته‌ ای ایران به نفع آنها نیست.


کلمات کلیدی: ایران ،کلمات کلیدی: سیاست ،کلمات کلیدی: آمریکا
لینک دائم لینک دائم   لینک دائم نظر شما ()   لینک دائم نویسنده: سینا     مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin