کردستان
ساعت ٧:۱۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ شهریور ۱۳۸٥  

                                                       

چند شب پیش با دوستان بحثی داشتیم در مورد اینکه آیا  اصولآ  صرفآ زمینه های تاریخی باعث پیشرفت یا عقب ماندن ملتها و اقوام شده یا اینکه ژنتیک و اقلیم مساله اصلی بوده ؟ بدین معنا که تجربه های تاریخی متفاوت ملتها هم متأثر از این دو مساله(ژنتیک و اقلیم) بوده یا نه ؟ به عبارت دیگر  آیا همانطور که دونده های آفریقا به دلیل قدرت بدنی  بالای ناشی از ژنتیکشان مدال آوران عرصه ورزشی بوده اند باید بپذیریم که شرقی ها در شطرنج بهتر بوده اند و غربی ها در نقاشی ؟ و مغولان صحرانشین همچون عربان بیابانگرد  خونریزتر از سایر ملل بودند؟ الان تصمیم ندارم راجع به این مساله بنویسم که خود نیاز به پست مفصلی داره.

مساله ایی که باعث یاددآوری این بحث شد دیدن تصاویری از کنسرت گروه کامکاران در کردستان عراق بود. من همواره احساس قرابت خاصی با کردها داشتم .در مقایسه با مردمانی که در مناطق نه چندان دور از آنان زندگی میکنند نوعی رفتار متمدنانه تری از آنان شاهد بوده ام. این مساله در مورد روابط زن و مرد به نوع بارزتری خودش رو نشان میده . برای مثال میبینیم در مقیاس فرهنگ شرقی زنانشان از حرمت بالاتری نسبت به مردان  در مقایسه با زنان مناطق مجاور برخوردارند و یا در مساله حجاب بسیار آسانگیر هستند.حال این تفاوت ناشی از تجربه تاریخی متفاوت یا اقلیم یا ژنتیک و یا هر سه است بماند برای وقتی دیگر.کردها هم مانند شیعیان عراق تجارب دردناک و چه بسا دردناکتری  از دوران صدام دارند و از طرفی دیگر سنی مذهبند و با سنیان عراق در تفاوت و اختلاف  با شیعیان همداستان . ولی امروز کردستان عراق بر خلاف سایر مناطق عراق همچون جزیره ثبات در میان دریای متلاطم خشونت عراق است.هیچگاه نمیتوانستم روزی را تصور کنم که یک کرد رئیس جمهور عراق شود.

امروز همکار مصری من ازم پرسید نظرت در مورد جدا شدن کردستان از ایران چیه؟ مکث من خیلی طولانی بود ...... به امید ایرانی که کردستان عراق حسرتکده مردمان سنندج و کرمانشاه نباشد و  کردهای ایران بدون حس تبعیض در کنار سایر اقوام ایرانی به سربرند. 


کلمات کلیدی: فرهنگ ،کلمات کلیدی: ایران ،کلمات کلیدی: مذهب ،کلمات کلیدی: موسیقی
لینک دائم لینک دائم   لینک دائم نظر شما ()   لینک دائم نویسنده: سینا     مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin